Pergamon’u yeni yürüyüş rehberiyle keşfedin

Berslan Korkut & Ulrich Mania

Her yıl binlerce turist Pergamon’u ziyaret ediyor, ancak birçoğu Pergamon’un zengin mirasının yalnızca küçük bir kısmını görüyor. Ziyaretçiler genellikle karayolu ya da teleferikle Akropolis’e ulaştıktan sonra, Trajaneum, Athena Tapınağı, saraylar, tiyatro ve Sunak Terası gibi alanları ziyaret etmekte ve ardından kent tepesinin üstündeki kısa rotanın başlangıç noktasına geri dönmektedirler. Ancak, etkileyici gymnasiumu, diğer kutsal alanları, konut alanı ve mozaikler ve duvar süslemeleriyle bezenmiş peristil evleriyle Pergamon’un büyük bir kısmı, Akropolis’in eteklerinde, ziyaretçilerden uzak kalmaktadır.

Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Bergama Kazısı, ziyaretçilere sadece antik kalıntılar arasında rehberlik etmekle kalmayan, aynı zamanda modern Bergama kentinin tamamını kapsayan  rotalar öneren bir turistik harita oluşturdu. Bu haritanın, insanları bireysel rotaları deneyimlemeye ve Bergama’nın antik çağlardan Bizans ve Osmanlı dönemleri gibi daha yakın dönemlere kadar uzanan zengin kültürel mirasını deneyimlemeye teşvik etmesi amaçlanıyor.

Harita, popüler turistik noktalar başta olmak üzere şehrin farklı noktalarına yerleştirilmiştir ve görülecek yerler ve önerilen rotalar hakkında kısa bilgiler sunmaktadır. Dahası, QR kodlarının sağladığı kolaylık sayesinde kullanıcılar haritayı kolayca telefonlarına indirerek ya da haritaya Google Maps üzerinden erişerek önerilen ziyaretçi rotalarını görüntüleyebiliyor ve takip edebiliyor. QR kodu aracılığıyla kısa süre içerisinde binlerce kişinin haritayı görüntülemesi, Pergamon Turist Haritası’nın şimdiden çok sayıda ziyaretçinin ihtiyacını karşıladığını göstermektedir. Bu girişimin, daha fazla insanı Pergamon/Bergama’daki ziyaretlerini uzatmaya, şehrin zengin kültürel mirasını keşfetmeye ve insanlarıyla bağ kurmaya teşvik etmesini umuyoruz.

Google Maps

Download

About the author